Avanture u vrtu :-)
Izolacija je na mene djelovala tako da sam trgovine počela koristiti minimalno. Najviše zbog toga što živimo na selu, a do Slavonskog Broda nismo mogli.
Salata potočarka (barem ju ja pod tim imenom znam)
Okrenula sam se vrtu i onome što imam u njemu. Nije mnogo, ali je dovoljno. Mladi luk, češnjak, salata, rotkvice i blitva. Kada sam počela proučavati sve o zemlji i vrtu, naišla sam na mnogo biljčica koje same rastu i prekrivaju naše tlo, a jestive su. Moram priznati da me to oduševilo najviše. :-) Tako su se ove godine mišjakinja (koju koristim za salatu) i maslačak našli na našem stolu. Ali o njima nekom drugom prilikom.
Danas je glavna zvijezda blitva, s maminim špinatom i mojim domaćim sirnim proizvodima. Pecorino je neizostavan u ovoj priči, što da radim. ;-)
Blitva je ostala u vrtu od prošle godine. Odlična stvar kod tog povrća je što ju imate dvije godine nakon sijanja. Kasnije, kada procvjeta, uzmete sjeme i sijete dalje. :-)
Nije omiljeno povrće iako ju ja osobno jako volim. I zapravo sam si uzela vremena za eksperimentiranje kako bi ju približila ukućanima i vama. :-) Smatram da ju se može pripremiti na mnogo zanimljivih načina.
Za sada ću rijetko pisati konkretne recepte. Jer se trenutno bavim više okusom nego vaganjem namirnica. Ali kada dođem do okusa, svakako će biti podijeljeno.
Srijedu sam označila kao dan za tjesteninu. Domaću, naravno. Danas s blitvom, heljdinim i bijelim oštrim brašnom. Uskoro ću pisati o tjestenini. ;-)
Uz tjesteninu sam željela umak koji je brz, povrtan, zelen i ukusan. I dobila sam ga. Bilo je jako fino i znam u kojem smjeru želim ići. Ako vam se igra s blitvom, u nastavku vam pišem kako sam otprilike pravila pesto od blitve.
PESTO
Zagrijte pećnicu na 160°C i stavite prepeći šaku badema i šaku bučinih sjemenki. Ohladite, izblendajte pa izvadite iz blendera. Kuhajte opranu blitvu u posoljenoj vodi 5-10 minuta. Ja sam ju kuhala 10 jer su listovi bili veliki i zapravo sam oslobodila blitvu u vrtu kako bi rasli novi, mladi listovi. Takve listove samo kratko kuhate u vodi. Ako su stabljike unutar blitve jako velike i tvrde, odvojite ih i ostavite za kompost. ;-) Ohladite pa prebacite u blender i smiksajte u pire zajedno s 10 listova medvjeđeg luka. Otprilike sam stavila 200g kuhane blitve. Ako je smjesa suha, dodajte žlicu po žlicu vode u kojoj se kuhala blitva. Dodajte izblendane sjemenke, oko 80 ml maslinovog ulja, prstohvat soli i papra i sok limuna. Sve blendajte do željene teksture. I to je zapravo to. Ako nemate medvjeđi luk, stavite češnjak. Koliko? Po ukusu. Probavajte pesto non stop dok ne dođete do okusa koji se sviđa vama! :-)
Ovo je nešto što ću definitivno praviti još mnogo puta. Uz to razmišljam o jednoj radionici kod mene doma. Da zajedno napravimo domaću tjesteninu i pesto. A prije toga zajedno naberemo blitvu u vrtu koji polako nastaje. Ideja je u začetku, ali svakako me zanima vaše mišljenje. :-)